Adam Kępa i Julia Kępa zd. Bularska mieli liczne potomstwo. Ich dzieci rodziły się w latach 1895-1907. Ciekawostką w tej rodzinie są "podwójne" małżeństwa z Mustrami i Sochami, które chcę opisać w tym poście. O ślubie Marianny Kępy z Janem Mustrem pisałam poprzednio. Za brata Jana Mustra - Stefana wyszła Teofila Kępa, młodsza siostra Marianny. Skany aktów tych małżeństw przysłał mi p. Krystian Krupa.
|
1920 r. - Jan Muster i Marianna zd. Kępa |
Obydwa śluby miały miejsce w Strzeszkowicach (par. Piotrkowice - woj. Świętokrzyskie), gdzie mieszkały obie siostry. Dzieli je jednak dwa lata. Marianna i Jan pobrali się w 1920 roku, Teofila i Stefan w roku 1922. W obydwu przypadkach przyszli małżonkowie byli młodzi i stanu wolnego, a jednym ze świadków był Wawrzyniec Jarosz - kolonista ze Strzeszkowic. Młode żony przeniosły się do mężów. Marianna do Kielc, gdzie mieszkał Jan, a Teofila do Olszówki Starej (par. Mieronice - woj. Świętokrzyskie), będącej siedzibą Mustrów. Teofila Muster zmarła w Olszówce Starej 3 lutego 1974 roku. Jej mąż przeniósł się do Jędrzejowa. Przeżył ją o trzynaście lat. Para miała jedenaścioro dzieci.
|
1922 r. - Stefan Muster i Teofila zd. Kępa |
Kępowie mieszkali kolejno w Lubczy i w Strzeszkowicach, gdzie znajdowały
się dwory. Przypuszczam, że Adam Kępa pracował jako ogrodnik w tych
obiektach. Mustrowie natomiast przenosili się z Olszówki Starej, gdzie
urodził się Franciszek Ksawery Muster do: Mnichowa, Brześcia i znów do
Oszówki. Tu także znajdowały się zabudowania dworskie. Odległość między
Strzeszkowicami, a Starą Olszówką jest niewielka (niecałe 10 km - kilka
godzin drogi pieszo, a konno jeszcze krócej). Wydaje się więc, że
kontakty między sąsiadami o podobnym statusie społecznym (pracownicy
dworscy) nawiązały się w sposób naturalny. Nie wiadomo, kiedy ani po co
Jan Muster wyjechał do Kielc. W chwili ślubu miał 28 lat. Może w
Kielcach pobierał nauki (choć to na razie hipoteza bez dowodów).
|
1912 r. - Roman Socha i Florentyna zd. Kępa |
Podwójne powinowactwo łączy też Kępów z Sochami. W 1912 roku w w parafii Nawarzyce (woj. Świętokrzyskie) odbył się podwójny ślub pomiędzy dziećmi Adama Kępy i Julii z Bularskich, a dziećmi Antoniego Sochy i Elżbiety z Chudzickich. Akty tych małżeństw można odnaleźć w Genetece (http://geneteka.genealodzy.pl) i w skanach GenBazy (http://metryki.genbaza.pl
). Pierwsza ze znanych córek Kępów - Florentyna Helena - urodzona w 1895 r. prawdopodobnie w Mierzwinie (jak wynika z aktu ślubu), wyszła za mąż za starszego od siebie o dziesięć lat Romana Sochę - kucharza dworskiego z parafii Sędziszów.
|
1912 r. - Adam Kępa i Antonina zd. Socha |
Natomiast jej brat starszy brat Adam poślubił Antoninę Sochę, siostrę Romana. Adam Kępa, podobnie jak ojciec został ogrodnikiem dworskim. Urodził się w 1888 r. w Bejscach (par. Bejsce - woj. Świętokrzyskie, skąd rodzina przeniosła się ok. 1896 roku do Lubczy), natomiast Antonina pochodziła w Rożnicy, podobnie jak jeden z jej najbardziej znanych braci - Czesław Socha (1894-1983), dyrektor zakładów ceramicznych w Sołtykowie.
Prześledzenie tych czterech małżeństw pomogło mi ustalić przybliżoną trasę wędrówki rodziny Kępów i wyjaśnić, dlaczego nie udało się znaleźć w Lubczy aktu ślubu Adama Kępy i Julii z Bularskich. Wciąż nie mam informacji o ślubach ich najmłodszych dzieci: Anny i Henryka, urodzonych już w XX w. Ich śluby miały zapewne miejsce w dwudziestoleciu międzywojennym.
Priorytetami dla tej części drzewa są:
1) odnalezienie aktu ślubu Adama Kępy i Julii z Bularskich (być może w Bejscach), a co za tym idzie, dopisanie "wyższego piętra" do tej linii drzewa genealogicznego
2) ustalenie, gdzie zamieszkali i ile mieli dzieci potomkowie Adama i Julii
3) ustalenie miejsca zgonu Adama (ojca i syna), Julii, Anny i Henryka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz