Miejscowości

Bejsce: woj. świętokrzyskie ; pow. kazimierski. Pierwsza wzmianka o wsi to rok 1063, jednak najprawdopodobniej już wcześniej istniał tu gródek rycerski. W 1340 roku powstaje kościół pw. św. Mikołaja i parafia. W czasach Reformacji również zbór kalwiński. W 1802 zbudowany istniejący do dziś pałac.

Busko-Zdrój: woj. świętokrzyskie ; pow. buski. Pojawia się w zapisach od XII w. pod nazwą Bużsk (później Busk). Obecnie miasto uzdrowiskowe oferujące kuracjuszom dostęp do źródeł solankowych. W XVIII w. istniała tam warzelnia soli, zlikwidowana przez Austriaków. Dopiero w 1828 roku miasto zaczęło pełnić rolę kurortu. 

Nazwiska: Henrych, Muster

Chalinek

Działyń

Nazwiska: Gurtowski

Folwark Łowicki

Gizinek

Ilkowice: woj. małopolskie ; pow. miechowski. Wieś należąca do parafii Słaboszów wraz ze swą integralną częścią - Zbigały. 

Nazwisko: Jeżowski

Jasienica Rosielna: woj. podkarpackie ; pow. brzozowski. Miejscowość wzmiankowana po raz pierwszy w 1442 r. Początkowo własność rodu Kamienieckich. W latach 1727 - 1918 posiadała prawa miejskie. Do pierwszej połowy XX w. funkcjonowała pod nazwą Jasienica. Ostatni właściciele to Załuscy i Wysoccy. W 1770 roku zbudowano istniejący do dziś kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Nazwisko: Gerlach ; Tomkiewicz ; Walczak

Jędrzejów: woj. świętokrzyskie ; pow. jędrzejowski. Pierwotnie osada o nazwie Brzeźnica. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1153. Od 16 lutego 1271 Jędrzejów zyskuje prawa miejskie. Od 1149 roku w miejscowości znajdował się klasztor Cystersów. 

Nazwiska: Chudzicki, Muster, Przypkowski

Kalina Wielka

Kłobuck / Kłobucko: woj. śląskie ; pow. kłobucki. Miasto powstało w 1244 roku w miejscu osady łowczych krakowskich. W okresie zaborów należało do zaboru pruskiego. Straciło prawa miejskie w okresie 1870-1917. W okresie międzywojennym w mieście istniał kościół katolicki i synagoga. Do II wojny światowej Żydzi stanowili duży procent mieszkańców miasta. W XX w. rozwój miasta wiązał się głównie z działalnością kopalni ród żelaza. 

Kozłów

Kraków

Krężoły

Krynica-Zdrój

Książ Mały

Lubcza

Łany

Miechów

Mielec: woj. podkarpackie ; pow. mielecki. Nazwa miejscowości zanotowana po raz pierwszy w 1229 r. Prawa miejskie uzyskał Mielec w roku 1457. 

Nazwiska: Kazana / Kozana, Lejko / Leyko, Ratusiński, Ryniewicz, Stala, Wielborek

Mierzwin

Nawarzyce: woj. świętokrzyskie ; pow. jędrzejowski. Wieś należąca do Gminy Wodzisław z własnym kościołem parafialnym istniejącym od 1748 roku.

Nazwiska: Kępa

Olszówka Stara

Piotrkowice

Nazwiska: Bularski

Potok

Przypkowice / Przytkowice: woj. małopolskie ; pow. wadowicki. Wieś po raz pierwszy wzmiankowana w XIII w. Założona przez Radwanitów, przez wieki należała do rodu Przypkowskich herbu Radwan. Przeszły w ręce Brandysów, do których należały w drugiej połowie XIX w. i pierwszej wieku XX. We wsi znajdował się kościół katolicki (przeniesiony do Skawinek) oraz (prawdopodobnie) zbór ariański założony przez Przypkowskich. 

Raszówek

Rożnica

Ruże

Nazwiska: Lewandowski

Rzepiennik Biskupi

Sędziszów

Sikórz

Słaboszów: woj. małopolskie ; pow. miechowski. Znane są wzmianki z XVI w., z których wynika, że wieś należała do starosty chęcińskiego Piotra Myszkowskiego. Stanowiła oddzielną parafię, do której należały również Bryków, Buszków, Dziaduszyce, Gluzy, Ilkowice, Janowice, Kropidło, Krysków, Nyczków, Pieczeniegi, Rędziny, Rzemiędzice, Słupów, Świeciec, Wymysłów, Zbigały. 

Nazwiska: Chojnacki, Jeżowski, Pieczyrak

Strzeszkowice

Tarnów

Tomiszowice

Tonie

Wadowice

Węgrzynów: woj. świętokrzyskie ; pow. kielecki. 

Nazwiska: Chudzicki

Wielgie

Wodzisław

Nazwiska: Brachucki

Wola Mielecka

Zbytkowo

Zaduszniki: woj. kujawsko-pomorskie ; pow. lipnowski. Pierwotna nazwa wsi to Kuczyno. Od 1321 roku zapisywane jako Zaduszniki. Kilkakrotnie zmieniały właścicieli, należąc początkowo do rodów Chodowskich, Orłowskich, Kuczkowskich, Paprockich, Zdrojewskich, Dunin-Wąsowiczów, Woyniłłowiczów. Ważnymi, zabytkowymi budynkami są kościół parafialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i dwór wraz z parkiem.

Nazwiska: Leszczyński

Zbójno

Nazwiska: Gurtowski, Rogoziński

Zielonki


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Satora

Nazwiska występujące w poniższym drzewie genealogicznym: Dubiel ; Krawczyk ; Oleś ; Pasek ; Satora ; Strojny ; Wojtasik 1. Józef Satora + M...