sobota, 9 grudnia 2017

Władysław Stanisław Kielesiński (1838-1871)

Akt urodzenia Władysława Stanisława Kielesińskiego z 1838 roku
Skan pochodzi ze zbiorów Gen.Bazy (http://metryki.genbaza.pl/)
Władysław Stanisław Kielesiński  był pierwszym dzieckiem Antoniny Agnieszki Kielesińskiej urodzonym jeszcze przed jej ślubem z Franciszkiem Mustrem. Przyszedł na świat w Olszówce Starej dnia 5.05.1838 roku. Urodzenie jego zgłaszała miejscowa akuszerka - Barbara Szawłowska. Zaś Jan Szawłowski był jego ojcem chrzestnym. Szawłowscy byli dalekimi powinowatymi Kielesińskich i Mustrów, połączonymi z rodziną poprzez małżeństwo z Ordysińskimi. Karolina Jabłońska - prawnuczka Jana Szawłowskiego i Franciszka Ordysińskiego zostanie wiele lat później żoną Jana Mustra. Ponadto świadkiem na chrzcie Władysława Stanisława Kielesińskiego był także Wojciech Pałęza i Józef Cis, a matką chrzestną Honorata Wałczyńska.

Akt urodzenia Apolonii Turskiej z 1844 roku
Skan pochodzi ze zbiorów Gen.Bazy (http://metryki.genbaza.pl/)
Żoną Władysława Stanisława została mieszkająca w Olszówce, a urodzona 8.02.1844 roku w Klemencicach (par. Krzęcice) Apolonia Turska. Córka włościan, Łukasza i Barbary z Bilińskich (Bielińskich). Oprócz niej, małżeństwo miało jeszcze pięcioro dzieci: Mariannę (ur. 1841 r.), Kazimierza (ur. 1843 r.), Mariannę (ur. 1846 r.), Teklę (ur. 1848) i Tomasza (ur. 1858 r.). Łukasz Turski pojawia się także w akcie chrztu Stanisława Zygmunta Mustra (1850 rok). Jak więc widać, Mustrowie, Turscy, Ordysińscy (i powiązane z nimi rodziny) oraz Kielesińscy mieli ze sobą bliższy lub dalszy, ale nieustanny kontakt na przestrzeni całej pierwszej połowy XIX w. Ślub Apolonii i Władysława odbył się w parafii w Mieronicach 8.02.1860 roku.

Akt ślubu Władysława Stanisława Kielesińskiego i  Apolonii Turskiej z 1860 roku
Skan pochodzi ze zbiorów Gen.Bazy (http://metryki.genbaza.pl/)

Akt urodzenia Kazimierza Władysława Kielesińskiego  z 1863 roku
Skan pochodzi ze zbiorów Gen.Bazy (http://metryki.genbaza.pl/)
Rok 1863 jest bardzo ważny dla Władysława Kielesińskiego. Wybucha powstanie styczniowe, w którym Władysław bierze udział i dostaje się do niewoli. To kolejna w rodzinie Kielisińskich osoba walcząca o niepodległą Polskę. W powstaniu listopadowym wziął wcześniej udział jego krewny Kajetan Wincenty Kielesiński (1808-1849). 1.07.1863 roku Władysław zostaje osadzony w Więzieniu Kieleckim. Jednocześnie 29.12.1863 roku rodzi mu się syn - Kazimierz Władysław. Apolonia przebywała być może pod opieką Mustrów, gdyż dziecko zapisane jest w akcie chrztu pod nazwiskiem Muster. A może przyczyną tego zapisu było to, że zgłaszająca urodzenie akuszerka nie pamiętała, że Władysław Stanisław był przedślubnym dzieckiem swojej matki - Antoniny Agnieszki Kielesińskiej (po mężu Muster). Chrzestną chłopca była Marianna Słaboszewska. Słaboszewscy spowinowacili się z Mustrami poprzez małżeństwo Michała Słaboszewskiego i Marianny Bronisławy Muster (1859 r.). 

Onufry Osipowicz Czengery
Pobyt w kieleckim więzieniu był zapewne ciężkim przeżyciem, jednak jak podają źródła (między innymi J. Lagieć: "Więzienie w Kielcach w czasie powstania styczniowego"), ówczesny pan życia i śmierci na tych terenach, pułkownik Onufry Osipowicz Czengery (Czengiery), znany także pod imieniem Ksawery starannie dbał o swoja opinię okrutnika przekazywaną w plotkach i w prasie, ale na śmierć skazał tylko jednego więźnia (podejmując zresztą próbę jego ułaskawienia). Znane są liczne przypadki pozorowanych działań prowadzonych przez Czengerego w celu przypodobania się władzom (patrolowanie ulic z licznymi zastępami wojska, strzelanie z armat do pustego lasu, aresztowanie, a potem uwalnianie przypadkowych ludzi). We wspomnieniach osadzonych ukazuje się jako osoba oschła, rzucająca częste groźby pod adresem osadzonych, od czasu do czasu urządzająca pokazowe kary, jednak na ogół unikająca brutalności wobec nich. Być może wpływ na stosunek Czengerego do Polaków miał fakt, że jego matka była Polką, a może wynikało to po prostu z jego charakteru. Większość personelu więzienia stanowili Polacy, wykonujący sumiennie swoje obowiązki, lecz nie szukający okazji do znęcania się nad powierzonymi sobie powstańcami, a niekiedy wręcz jawnie im sprzyjający. Wśród nich był między innymi weteran powstania listopadowego, aczkolwiek inny ze strażników Malinowski opisywany był we wspomnieniach jako "Polak gorszy od Moskali".

Więzienie kieleckie - widok współczesny
  Zdjęcie pochodzi ze strony http://powstanie1863.zsi.kielce.pl
Więźniowie przebywali wprawdzie w trzydziestoosobowych celach bez kanalizacji, często, gdy aresztowano dużą ilość osób, musieli stać ciasno jeden przy drugim z braku miejsca, jednak mogli czuć się bezpieczni. Mieli znikomy kontakt z więźniami kryminalnymi (zatrudnionymi między innymi do czyszczenia ich cel) brak było brutalnych przesłuchań czy innych tego typu praktyk. Czengery nie stronił od łapówek, jednak wielu nieletnich więźniów uwalniał bezinteresownie. Niewątpliwie pobyt w kieleckim więzieniu był (mimo wszystkich niewygód, wymyślań czy fizycznych kar), zwłaszcza dla osób wykształconych lub wywodzących się ze szlachty lepszym losem niż rozstrzelanie na polu bitwy, czy przewiezienie do Radomia. Niestety, mimo, że wielu przebywających w Kielcach więźniów (nawet tych z surowszymi wyrokami) zostało uwolnionych, ci, których ujęto z bronią w ręku musieli być poddani dalszemu śledztwu, którego wynikiem był proces i kara zesłania.  Tak stało się w przypadku Władysława Stanisława Kielesińskiego. Czy przyczyną było szczególnie ciężkie oskarżenie, czy niemożność wykupienia sobie łapówką wolności, trudno powiedzieć.

Akt urodzenia Józefa Antoniego Kozłowskiego  z 1829 roku
Skan pochodzi ze zbiorów Gen.Bazy (http://metryki.genbaza.pl/)
Władysław Stanisław Kielesiński  zmarł 14.09.1871 roku w Smoleńskim Gubernialnym Szpitalu jako szeregowy 2-go Sofijskiego Pułku Piechoty (2-й пехотный Софийский Императора Александра III полк), do którego wcielono go zapewne w ramach represji za udział w powstaniu. Jego żona wyszła za mąż ponownie za Józefa Antoniego Kozłowskiego. Z tego aktu ślubu mamy informację o dacie i miejscu zgonu Kielesińskiego. Apolonia Turska primo voto Kielesińska, duo voto Kozłowska zmarła 4.01.1912 roku w Kielcach.

Akt zgonu Apolonii Kozłowskiej zd. Turskiej z 1912 roku
Skan pochodzi ze strony szukajwarchiwach.pl
W miejscu tym warto jeszcze poświecić nieco uwagi rodzinie Kozłowskich. Nie wiadomo dokładnie kiedy i w jakim celu Apolonia Kielesińska przeniosła się z Olszówki do Wincentowa. Dość, że 27.07.1872 roku jako młoda wdowa poślubiła znacznie starszego od siebie kawalera - Józefa Antoniego Kozłowskiego również zamieszkałego w Wincentowie. Józef Antoni opisany jest w akcie ślubu jako  były organista, teraz kolonista urodzony 18.05.1829 r. we wsi Konieczno z Jana Kozłowskiego (również organisty) i Marianny zd. Sucheckiej.

Z małżeństwa Józefa i Apolonii urodziło się z całą pewnością dwóch synów: Stanisław Antoni Kozłowski (15.09.1872 Wincnetów) i Antoni Kozłowski (ur. 18.04.1875 Kielce - zm. 23.10.1875 Kielce). Sam zaś Józef Antoni Kozłowski zmarł w Kielcach 24.06.1893 roku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Satora

Nazwiska występujące w poniższym drzewie genealogicznym: Dubiel ; Krawczyk ; Oleś ; Pasek ; Satora ; Strojny ; Wojtasik 1. Józef Satora + M...