niedziela, 25 lutego 2018

Józef Chudzicki (1832-?) i Józefa Przypkowska (1836-?)

Akt urodzenia Józefa Chudzickiego
       Skan pochodzi ze zbiorów Gen.Bazy (http://metryki.genbaza.pl/)
Józef Chudzicki był dzieckiem z trzeciego i ostatniego małżeństwa swojego ojca. Z zawartego 13.11.1831 roku małżeństwa z Marią Magdaleną Raczyńską miał  Jan Chudzicki aż siedmioro dzieci. Józef urodził się jako pierwszy 8.11.1832 r. w Sędziszowie gdzie jego ojciec był krawcem. Rodzina poprzez pokrewieństwo ojca z proboszczem parafii Andrzejem Wrońskim (kuzynostwo) związana była blisko z kościołem. Jednym ze świadków chrztu małego Józefa, a zarazem i jego ojcem chrzestnym był Łukasz Wiciński - organista sędziszowskiego kościoła. Drugim świadkiem był miejscowy wyrobnik Jan Szczerbiński. Na matkę chrzestną wybrano osobę z rodziny matki - Annę Raczyńską (zapewne siostrę Józefy urodzoną ok. 1806 roku i zmarłą 15.01.1866 roku w Sędziszowie).

20.05.1856 r. Józef Chudzicki ożenił się z Józefą Przypkowską, córką Józefa Przypkowskiego i Marianny z Myszkowskich, obywateli z Jędrzejowa. Józef Przypkowski, kapelusznik w Jędrzejowie pochodził ze szlachty, podobnie jak jego żona. Przypkowscy pieczętowali się herbem Radwan, Myszkowscy Jastrzębiec. Rodzina zubożała jednak, gdyż jako arianie utracili swoje dobra wskutek kasacji ariańskiego kościoła na ziemiach Rzeczpospolitej. Mimo to, rodzina panny młodej nie należała do ubogich. Ślub miał miejsce w parafii panny młodej tj. w Jędrzejowie. Józef mieszkał wtedy w Węgrzynowie pod numerem 39 (Węgrzynów należał wówczas do parafii Obiechów). Świadkami ślubu byli mieszkańcy Jędrzejowa - Jan Hantulski i Ignacy Kowalczewski. Mający wówczas 24 lata kawaler był być może niepiśmienny. W akcie ślubu znajdujemy tylko podpisy panny młodej i jednego ze świadków (Jana Hantulskiego). Nie podpisuje się też pod aktem urodzenia żadnego ze swych dzieci. Jest to o tyle interesujące, że Józef wychowywał się wśród osób wykształconych. Ojciec - Jan Chudzicki, chrzestny Łukasz Wiciński, a także matka i dziadek Wincenty Raczyński byli z całą pewnością osobami piśmiennymi.

      Akt ślubu Józefa Chudzickiego i Józefy Przypkowskiej
       Skan pochodzi ze zbiorów Gen.Bazy (http://metryki.genbaza.pl/)

Dnia 7.06.1857 roku w Jaronowicach przyszedł na świat ich pierwszy syn Antoni Chudzicki. Zmarł on 10.05.1874 roku w Desznie. W Jaronowicach Józef Chudzicki wykonywał pracę kucharza, zapewne w tamtejszym dworze, znanym dzięki malarzowi Ludwikowi de Laveaux, który się tam wychował. Józef służył jednak we dworze przed narodzinami malarza, a nawet przed ślubem Stefanii Borkowskiej z Lucjanem de Laveaux.

      Akt urodzenia Marianny Magdaleny Chudzickiej
       Skan pochodzi ze zbiorów Gen.Bazy (http://metryki.genbaza.pl/)
Następnie para przenosi się do Łątczyna, gdzie Józef również zostaje kuchmistrzem. 24.09.1859 rodzi się tam córka Marianna Magdalena, która 12.02.1879 w kościele w Mieronicach poślubi Franciszka Xawerego Mustra i ostatecznie osiądzie w Olszówce Starej (umrze tam 22.07.1925 roku w wieku 46 lat). Chrzestnymi dziewczynki zostali Sylwester Nowak i Agnieszka Górska z Jędrzejowa. Świadkami zaś koloniści z Łątczyna Michał Kraska i Józefa Siwiec. Charakterystyczne jest, że dziecko ochrzczono stosunkowo późno. Dopiero w styczniu następnego roku.

      Akt urodzenia Barbary Chudzickiej
       Skan pochodzi ze zbiorów Gen.Bazy (http://metryki.genbaza.pl/)
Kolejny akt urodzenia związany z Józefem i Józefą Chudzickimi zawiera błąd. Dotyczy bowiem urodzonej 10.10.1860 r. dziewczynki, jednak w akcie wpisano, a potem skreślono imię Jędrzej. Na marginesie pojawia się natomiast imię Barbara, które również wydaje się być przekreślone. Jednocześnie 13.06.1861 r. w Łątczynie pod numerem 4 umiera półtoraroczna dziewczynka - Magdalena Chudzicka. Wiemy, że Marianna Magdalena, która urodziła się 24.09.1859 roku przeżyła i wyszła za mąż za Franciszka Xawerego Mustra. Z aktem ślubu zgadza się i data i miejsce, ponadto nie ma wśród dzieci Józefa innej Marianny, są natomiast dwie Barbary (druga urodzona w 1866 roku). Przyjęłam więc, że właściwym imieniem dziecka urodzonego 10.10.1860 roku jest Magdalena. Świadkowie tego chrztu to Michał Kraska i Antoni Kaleta - służący z Łątczyna, a na rodziców chrzestnych wybrano Aleksandra Łypaczewskiego i Ksawerę Łastawicką ?. Zgon zgłosili Antoni Habior i Michał Krenka lub Kreczka, choć chodzi tu być może o wspomnianego w akcie urodzenia Michała Kraskę.

      Akt zgonu Magdaleny Chudzickiej
       Skan pochodzi ze zbiorów Gen.Bazy (http://metryki.genbaza.pl/)

Akt ślubu Aleksandra Chudzickiego i Wiktorii Bilskiej
       Skan pochodzi ze zbiorów Gen.Bazy (http://metryki.genbaza.pl/)
Kolejny syn Chudzickich to urodzony 3.05.1863 roku Aleksander Stanisław. Więcej dowiadujemy się na jego temat z aktu ślubu z 6.02.1884 roku, jaki miał miejsce w Wodzisławiu. Aleksander poślubia urodzoną 10.12.1861 roku w Wodzisławiu Wiktorię Bilską, córkę Walentego Bilskiego i Salomei Radwańskiej. Para początkowo mieszka w Słaboszowicach, gdzie 31.01.1885 roku rodzi się ich najstarszy syn - Józef. Kolejne dzieci rodzą się już w Wodzisławiu. Michalina (ur. 21.09.1886), Michał (1890-19.06.1892), Stanisław (13.11.1892-15.08.1894) i Bogdan (15.10.1894). Wspomniany akt ślubu zawiera także ważne informacje na temat miejsca urodzenia Aleksandra. Najwyraźniej w 1863 roku jego rodzice przebywali w Trzcińcu, w parafii Rakoszyn. Ojciec nadal pracuje jako kucharz, być może w tamtejszym dworze. Interesujący są zwłaszcza chrzestni chłopca - Hipolit Przypkowski - lokaj (co zdaje się potwierdzać dworskie powiązania) i Katarzyna Hantulska. Jak pamiętamy, Jan Hantulski był świadkiem na ślubie Chudzickich. Powtarza się także nazwisko Nowak. W przypadku urodzonej wcześniej Marianny był to Sylwester Nowak z Jędrzejowa, u Aleksandra świadkiem jest Bartłomiej Nowak - zagrodnik w Trzcińcu. Oraz Piotr Kabza, także miejscowy zagrodnik.  W 1846 roku Jan Hantulski z Jędrzejowa poślubił Katarzynę Przypkowską, będącą kuzynką Józefy z Przypkowskich Chudzickiej. Zapewne stąd Katarzyna Hantulska wymieniona w akcie chrztu. Hipolit Przypkowski był zaś starszym bratem Józefy.

Akt urodzenia Aleksandra Chudzickiego
       Skan pochodzi ze zbiorów Gen.Bazy (http://metryki.genbaza.pl/)

Akt urodzenia Aleksandra Chudzickiego z alegatów do aktu ślubu Aleksandra i Wiktorii
       Skan pochodzi ze zbiorów Gen.Bazy (http://metryki.genbaza.pl/)

      Akt urodzenia Magdaleny Katarzyny Chudzickiej z 1865 r.
       Skan pochodzi ze zbiorów Gen.Bazy (http://metryki.genbaza.pl/)
Ostatnim dzieckiem urodzonym w Trzcińcu jest dziewczynka Magdalena Katarzyna Chudzicka (3.04.1865 r.). Świadkowie to Piotr Chularczyk i Stanisław Trela, zagrodnicy w Trzcińcu. Chrzestnymi zostali Stanisław Fendzyński ? i Józefa Więckowska. Narodziny kolejnej Magdaleny wydają się potwierdzać teorię, że zawierający błąd akt urodzenia z 1860 roku, dotyczył zmarłej w rok później Magdaleny. Urodzona w 1865 roku dziewczynka otrzymała imię po zmarłej siostrze, oraz drugie imię Katarzyna.

Akt urodzenia Barbary Julianny Chudzickiej
       Skan pochodzi ze zbiorów Gen.Bazy (http://metryki.genbaza.pl/)
Przynajmniej od roku 1866 roku Józef i Józefa mieszkają w Desznie (par. Krzcięcice). Nie wiadomo w jakich okolicznościach Józef Chudzicki otworzył własny szynk. Zapewne pomogły mu w tym zdobyte wcześniej kucharskie umiejętności. 9.12.1866 roku w Desznie rodzi się wspomniana już wcześniej Barbara Julianna Chudzicka. W akcie znów pojawia się nazwisko Przypkowski. Karolina Przypkowska jest chrzestną matką Barbary Julianny. Niestety w akcie brak na jej temat bliższych danych, można jednak z więcej niż dużym prawdopodobieństwem założyć, że była krewną matki dziecka, Józefy Przypkowskiej. Być może jest to Karolina z Firligów Przypkowska - żona Hipolita. Odnajdujemy też nowe związki z rodziną Ordysińskich w osobie Jakuba Ignacego Staniszewskiego s. Stanisława Staniszewskiego i Marianny Ordysińskiej (ur. 22.07.1837 Wodzisław - zm. 26.05.1909 w Krzcięcicach). Powinowactwo pomiędzy Staniszewskimi, a Chudzickimi wiąże się zapewne z małżeństwem Aleksandra Chudzickiego z Wiktorią Bilską, która była również jak Staniszewscy spowinowacona z Ordysińskimi. Świadkowie chrztu to koloniści z Deszna - Michał Prucia i Jan być może Lalos.

Akt urodzenia Feliksa Chudzickiego
       Skan pochodzi ze zbiorów Gen.Bazy (http://metryki.genbaza.pl/)
Kolejny jest Władysław Piotr (1.07.1868 rok), potem Katarzyna Józefa (25.11.1869), Adam (24.12.1873), Michał Aleksander (8.09.1874) i wreszcie Feliks Chudzicki (ur. 14.05.1876 w Desznie - zm. 22.07.1977 w Desznie). Wszystkie opisane powyżej dzieci Józefa Chudzickiego i Józefy Przypkowskiej wymienione są również w opracowaniach p. Andrzeja Wcisło dotyczących Myszkowskich herbu Jastrzębiec. http://myszkowscy.pl/r342.html

Wydaje się również, choć nie ma na to jeszcze niezbitego dowodu, że urodzony w 1879 roku w Brześciu (par. Mieronice) Józef Chudzicki jest również synem Józefa Chudzickiego i Józefy z Przypkowskich. Co prawda w akcie urodzenia nazwisko matki wpisane jest jako Szypkowska, stąd ewentualna wątpliwość, jest jednak mało prawdopodobne, by zaszła tutaj jakaś zbieżność imion, a i nazwiska Szypkowski nie notuje się w aktach nigdzie indziej.

Akt urodzenia Józefa Chudzickiego z Brześcia
       Skan pochodzi ze zbiorów Gen.Bazy (http://metryki.genbaza.pl/)

Józef Chudzicki zapewne z racji swojego zawodu (kucharz dworski) był osobą bardzo mobilną. W przeciągu znanych czterdziestu siedmiu lat swojego życia odwiedził co najmniej osiem miejscowości:

1832 - Sędziszów
1856 - Węgrzynów (kucharz)
1856 - Jędrzejów (ślub)
1857 - Jaronowice (kucharz)
1859 - 1861 Łączyn (dawniej Łątczyn) (kucharz)
1863 - 1865 Trzciniec (kucharz)
1866 - 1877 Deszno (szynkarz)
1879 - Brzeście



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Łodzińscy

Akt urodzenia Leona Leopolda Łodzińskiego par. NMP i św. Jana Chrzciciela w Przemyślu 1900/72 str. 518 Akt urodzenia Teofili Cecylii Łodzińs...