piątek, 25 sierpnia 2017

Kielisiński: par. Wodzisław i Mieronice

Badania nad Kielisińskimi czy Kielasińskimi doprowadziły mnie ostatecznie do parafii Wodzisław, gdzie na długi czas utknęłam z powodu braku dokumentów. Rodzina okazała się ruchliwa i liczna. 

Osobą, od której zaczęłam badania była Antonina Agnieszka Kielasińska - żona Franciszka Mustra. Ślub pary odbył się 11.10.1841 r. w parafii Mieronice. Sama Agnieszka urodziła się jednak w miejscowości Łany (par. Wodzisław) 9.01.1816 roku. Panna Agnieszka jest wedle aktu swego ślubu służącą, a jej wybranek rymarzem zamieszkałym w Olszówce, a urodzonym w miejscowości Lipie (par. Chomentów). W tej samej parafii odnajdujemy nieco wcześniej akt urodzenia nieślubnego syna Agnieszki.

W 1841 roku rodzice Agnieszki już nie żyją. Są to Jan Kielesiński i Joanna z Gdowskich. Rodzice Franciszka to Karol Muster - leśniczy i Marianna Dętczyna. Ten akt wprowadza w nazwiskach pewne zamieszanie. Dopiero cofnięcie się o parę lat do 1836 roku wyjaśni nam, że panieńskim nazwiskiem Marianny jest Grodzka lub Gródzka, a Dętka to nazwisko jej zmarłego, pierwszego męża. Do aktu załączone było świadectwo urodzenia Franciszka, w którym zapisane jest, że był on przedślubnym dzieckiem swoich rodziców.

Widzimy więc, że oboje młodzi to przyjezdni. Zaczyna się więc poszukiwanie, skąd przyjechali i jaką przebyli drogę. W przypadku Kielesińskich można przyjąć, że rodzina krąży pomiędzy Wodzisławiem, a Łanami. Jan wymieniany jest jako stolarz.

1808 r. - Wodzisław - narodziny Urszuli
1809 r. - ?
1810 r. - ?
1811 r. - Łany - narodziny Anastazji 
1812 r. - Łany - narodziny Tomasza
1813 r. - Łany - śmierć Urszuli
1814 r. - ?
1815 r. - ?
1816 r. - Łany - narodziny Antoniny Agnieszki 
1817 r. - ?
1818 r. - Łany - narodziny Józefy Katarzyny
1819 r. - ?
1820 r. - ?
1821 r. - Wodzisław - śmierć Anastazji
1822 r. - Wodzisław - narodziny Kajetana Wawrzyńca
1823 r. - ?
1824 r. Wodzisław - śmierć Kajetana Wawrzyńca

1) Interesujący jest fakt, że świadkiem przy chrzcie Anastazji jest Kacper Kielisiński (33 l.) zamieszkały w Mieronicach pisarz browarny.
2) Akt zgonu Urszuli dostarcza kolejnych ważnych danych. Jako wuj zmarłej dziewczynki wymieniony jest Jan Staniszewski - rymarz, jak się okazuje mąż Anny z Gdowskich. 
3) Następnie w akcie zgonu Anastazji otrzymujemy informację o Grzegorzu Kielesińskim - wuju zmarłej (więc pewnie bracie Jana), również stolarzu zamieszkałym w Wodzisławiu.
4) W aktach (wprawdzie bez informacji wprost, że jest to krewny) pojawia się także Perygryn Zieleniec ożeniony w 1810 roku z Teresą Kielesińską.
5) W akcie ślubu Teresy Kielesińskiej i Perygryna Zieleńca jest informacja o jej bracie, Janie, oraz o tym, że w chwili ślubu rodzice już nie żyli.
6) W alegatach do tego ślubu odnajdujemy dokładną datę i miejsce urodzenia Teresy (1788 r. - par. Dębno), oraz imiona jej rodziców, czyli Antoniego Kielesińskiego i Katarzyny z Brachuckich.

Te fakty pozwoliły na ustalenie dalszych szczegółów dotyczących rodziny Kielesińskich i znaczne uzupełnienie drzewa.

Ślub Peregryna Zieleńca i Teresy Kielesińskiej - Wodzisław - 27.11.1810
 Akt ślubu Peregryna Zieleńca i Teresy Kielesińskiej
Skan pochodzi ze zbiorów Gen.Bazy (http://metryki.genbaza.pl/)
Z aktu ślubu Perygryna Zieleńca i Teresy Kielesińskiej wynika, że 27 listopada 1810 roku, rodzice Perygryna (Wawrzyniec Zieleniec i Ewa Bartos) jeszcze żyli, natomiast rodzice Teresy (Antoni Kielesiński i Katarzyna Brachucka) już nie. Ona sama mieszkała u brata Jana. Oboje nowożeńcy zamieszkiwali w Łanach (par. Wodzisław). Odnaleziony akt urodzenia Perygryna wskazuje dokładną datę jego urodzin na 5 lipca 1786 r. Para miała liczne potomstwo. Linia Zieleńców jest stosunkowo dobrze poznana i opisana dzięki indeksom Geneteki, skanom akt Genbazy, a także drzewom rodziny Gąsiorów i Golów na MyHeritage. Cztery pokolenia z tej linii przedstawione są w drzewie genealogicznym Kielesińskich. Cześć potomków Zieleńców, podobnie jak Kielesińskich przeniosła się do parafii Mieronice, gdzie Kacper Kielesiński był pisarzem browarnianym.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Łodzińscy

Akt urodzenia Leona Leopolda Łodzińskiego par. NMP i św. Jana Chrzciciela w Przemyślu 1900/72 str. 518 Akt urodzenia Teofili Cecylii Łodzińs...